August 18 – 23 , 2002, Dagstuhl Seminar 02341

Performance Analysis and Distributed Computing

Participants

  • Cliff Addison (University of Manchester, GB)
  • Scott Baden (University of California – San Diego, US)
  • Bartosz Balis (University of Mining and Metallurgy – Krakow, PL)
  • Marian Bubak (AGH University of Science & Technology – Krakow, PL)
  • Larry Carter (University of California – San Diego, US)
  • José G. Castanos (IBM TJ Watson Research Center, US)
  • Salvador Coll Arnau (Universidad Politécnica – Valencia, ES)
  • Beniamino Di Martino (Seconda Universitá di Napoli, IT)
  • Marios Dikaiakos (University of Cyprus, CY)
  • Thomas Fahringer (Universität Wien, AT)
  • Jeanne Ferrante (University of California – San Diego, US)
  • Carsten Franke (TU Dortmund, DE)
  • Karl Fürlinger (TU München, DE)
  • Michael Gerndt (TU München, DE)
  • Vladimir S. Getov (University of Westminder. – London, GB)
  • John Gurd (University of Manchester, GB)
  • Adolfy Hoisie (Los Alamos National Lab., US)
  • Hans Christian Hoppe (Pallas GmbH – Brühl, DE)
  • Arun Iyengar (IBM TJ Watson Research Center, US)
  • Karen L. Karavanic (Portland State University, US)
  • Paul H. J. Kelly (Imperial College London, GB)
  • Darren Kerbyson (Los Alamos National Lab., US)
  • Edmond Kereku (TU München, DE)
  • Dieter Kranzlmüller (Universität Linz, AT)
  • Craig A. Lee (The Aerospace Corp. – El Segundo, US)
  • Emilio Luque Fadon (Autonomus University of Barcelona, ES)
  • Allen D. Malony (University of Oregon – Eugene, US)
  • Tomas Margalef (Autonomus University of Barcelona, ES)
  • Hamza Mehammed (TU München, DE)
  • Barton P. Miller (University of Wisconsin – Madison, US)
  • Bernd Mohr (Jülich Supercomputing Centre, DE)
  • Scott Pakin (Los Alamos National Lab., US)
  • Holger Pals (Universität Lübeck, DE)
  • Norbert Podhorszki (Hungarian Academy of Sciences – Budapest, HU)
  • Thierry Priol (INRIA – Rennes, FR)
  • Thomas Rauber (Universität Bayreuth, DE)
  • Graham Riley (University of Manchester, GB)
  • Mathilde Romberg (Jülich Supercomputing Centre, DE)
  • Diane T. Rover (The Krell Institute – Ames, US)
  • Gudula Rünger (TU Chemnitz, DE)
  • Andreas C. Schmidt (TU München, DE)
  • Clovis Seragiotto (Universität Wien, AT)
  • Sameer Shende (University of Oregon – Eugene, US)
  • Josep Torrellas (University of Illinois – Urbana, US)
  • Jesper Larsson Träff (NEC Europe – St. Augustin, DE)
  • Arjan van Gemund (TU Delft, NL)
  • Harvey Wasserman (Los Alamos National Lab., US)
  • Roland Wismüller (Universität Siegen, DE)
  • Felix Wolf (University of Tennessee, US)
  • Kwok Yeung (Imperial College London, GB)